SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 7561107
nr 756 1107
Gräddkanna
silver, Tyskland, tidigt 1900-tal, höjd: 17 cm, vikt. ca 220 g
måndag 30 april 2012
kl 18:57:43
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver